Metódy
Učenie dzogčhenu ponúka rôzne metódy na objavenie vlastnej prirodzenosti a integráciu tohto poznania do každodenného života podľa schopností a podmienok každého jednotlivca.
Jadrom všetkých týchto metód je prax gurujogy – metóda pre spočinutie v prirodzenom stave vďaka spojeniu s autentickým stavom učiteľa.

Meditácia
Meditácia v širšom ponímaní zahŕňa meditačné prístupy a metódy pôvodného buddhizmu, veľkého vozu (mahájány) a vadžrajánového buddhizmu.
Za týmto účelom existujú tri rôzne triedy praxe a s ňou spojeného náhľadu – semde (trieda mysle), longde (trieda priestoru) a upadéša (trieda esenciálnych inštrukcií). Súhrnom významu troch tried dzogčhenu je Pieseň vadžry – mantra, ktorej spievanie v bezkonceptuálnom stave je mocnou metódou ako zotrvávať v prirodzenom stave.
Pre detailnejšie štúdium a prax učení a metód troch tried náuky dzogčhenu vytvoril Čhögjal Namkhai Norbu program Santi Mahá Sangha.


Jantrajoga
Dôležitou metódou pre znovuobnovenie správnej rovnováhy toku našej prány (či životnej energie) je naučiť sa ovládať dýchanie. Na práne závisí naše psychické a fyzické zdravie, preto je životne dôležité, aby jej tok bol harmonický a vyvážený. Cvičenie jantrajogy nám tak napomôže, aby sme ostali zdraví a v dobrej telesnej kondícii. Zároveň pomáha dosiahnuť pokojnú a uvoľnenú myseľ, ktorá je nevyhnutná pre skutočné pochopenie prirodzeného stavu.


Tanec vadžry
V dzogčhenových náukách majú zvuk a pohyb zásadný význam, pretože sú pre nás prostriedkom, ktorý nám umožní ľahšie integrovať naše skúsenosti v stave kontemplácie. Tanec vadžry praktizujeme na mandale, ktorá predstavuje vzťah medzi našou vnútornou dimenziou a vonkajším svetom.


Khaita
Khaita (harmónia v priestore) predstavuje súbor tibetských piesní a tancov. Radostné spevy a tance khaita sa od roku 2011 stali novou kolektívnou praxou dzogčhenovej komunity, ktorej cieľom je rozvíjať prítomnosť a uvedomovanie, veľmi dôležité kvality pre všetkých praktizujúcich dzogčhenu.
