Mindfulness so Stevenom

Kedy:
4. august 2017 – 6. august 2017 celý deň
2017-08-04T00:00:00+02:00
2017-08-07T00:00:00+02:00

Kurz bdelej pozornosti so Stevenom Landsbergom v Bratislave 4. až 6. augusta

Radi by sme Vás pozvali na trojdňový kurz so Stevenom Landsbergom, ktorý sa uskutoční 4. až 6. augusta 2017 v meditačnom centre Plejs http://www.plejs.sk, Obchodná 39, Bratislava. Kurz je vhodný pre širokú verejnosť. Ak poznáte niekoho vo svojom okolí, kto by mohol mať záujem, prosíme preposlať.

Kurz začne v piatok večer o 18.00 a končí v nedeľu o 17.00.

Registračný formulár: https://docs.google.com/a/dzogchen.sk/forms/d/e/1FAIpQLSfxi1IfecqLqJSC4kv_FuO2JIeZirqKZS-XmuPo_cugpKf3Zg/viewform?c=0&w=1

Steven Landsberg ist the new President of the International Gakyil, a student of Chögyal Namkhai Norbu since 1982, resides in New York and travels extensively as an authorized Santi Maha Sangha Instructor; studying meditation from 1967 while living in India. He also was studying Sanskrit and Tibetan and many years doing preliminary practices.

 

Obsah kurzu: Tento kurz bude zameraný na vytvorenie kontextu pre prax bdelej pozornosti alebo všímavosti (mindfulness) a následne na jej aplikáciu.

Kontext bude obsahovať vysvetlenie toho, ako sa vyvíja naša skúsenosť reality, ktorá súvisí s piatimi bytostnými zložkami (skandha) a ako sa vyvíja dualita do prepracovanej siete, pre ktorú je príznačné vnímanie zafarbené emóciami (kléša). Inými slovami, musí existovať určitý druh motivačného základu pre vstup do takejto praxe.

Pozrieme sa aj na niektoré podrobnosti štyroch vznešených právd, pomocou ktorých sa pokúsime vytvoriť základ pre cvičenie bdelej pozornosti / všímavosti (mindfulness). Uvedomením si utrpenia, objavením jeho príčiny a ako prechádza do zániku utrpenia, a možnosť duchovnej cesty sú základom, ak má mať použitie bdelej pozornosti (mindfulness) širší kontextový význam.

Praktický aspekt diskusie sa bude zaoberať dvoma hlavnými meditáciami: sústredenie a uvoľnenie. Pokiaľ ide o sústredenie, je dôležité vytvoriť vzťažný bod (meditačný predmet), bez ktorého by sme len naďalej pokračovali v obvyklých spôsoboch myslenia a vnímania.

Preskúmáme rôzne možné referenčné body: niektoré vnútorné, iné vonkajšie. Brány zmyslov sú možnosťou, ktorú používa buddhistická tradícia. Použijeme metódy založené na striedaní sústredenia a uvoľnenia. Týmto spôsobom sa naša myseľ stáva o niečo pružnejšou a má možnosť sa zamerať, kamkoľvek ju nasmerujeme.

Táto flexibilita a použiteľnosť je nevyhnutná na to, aby sme použili uvoľnenú bdelú prítomnosť v našom stave súvisiacom s tým, či môžeme nájsť bytostne existujúce ja (ego) a aký druh existencie môže alebo nemôže byť vnímaný v tele, v pocitoch, mysli a všetkých ostatných javoch.

Nie je to intelektuálne cvičenie, ale prax uvoľnenej bdelej prítomnosti, ktorá bola pôvodne rozvíjaná v prvom kroku. Keď prídeme k zážitkovému záveru, že nič nenachádzame, dostali sme sa k základnému bodu meditácie sútry, čo je chápanie prázdnoty prostredníctvom uplatnenie bdelej prítomnosti.

Na základe tohto porozumenia môžeme získať nejaký pohľad na nedostatok konkrétnosti v stavebných kameňoch našej karmickej vízie (5 bytostných zložkách), začať rozpoznávať snovú povahu existencie a chápať význam relatívnej a absolútnej pravdy podľa mahajánovej sútry.

S prianím všetkého dobrého,
Váš gakyil

 

Interview with Steven Landsberg