Wangdenling: Dhammadípa – Sati Samprajanya

Kedy:
6. apríl 2018 – 8. apríl 2018 celý deň
2018-04-06T00:00:00+02:00
2018-04-09T00:00:00+02:00

Pozývame Vás na meditačný kurz

Sati Samprajanya “Presence and Awareness”, “Prítomnosť a bdelosť”

Bdelá pozornosť (ang. mindfulness, skt. smrti, p. sati) alebo schopnosť venovať pozornosť dianiu v prítomnom okamihu, je zásadný faktor každej meditácie. Buddha vo svojom pôvodnom učení (Satipatthána sutta) hovorí o bdelej pozornosti tela, pocitov, mysle a javov, ako o “praimej ceste k dosiahnutiu nirvány, ceste k prekonaniu bolesti, smútku a utrpenia, ceste k očiste bytosti a metóde dosiahnutia.” Toto učenie bude Ctihodný Dhammadípa vysvetľovať z pohľadu učenia mahájány, kde sa kladie dôraz na pochopenie prázdnoty, tj. neexistencie nezávislého bytia v javoch, ako prostriedku oslobodenia. Na kurze sa budú striedať výklady a meditácia, otázky a odpovede, prípadne cvičenie jógy.

Okrem kontextu buddhistickej meditácie nacházda dnes bdelá pozornosť / mindfulness široké uplatnenie pri osobnostnom rozvoji, zvládaní stresu (MBSR) a depresie, koučingu i v ďalších oblastiach.

6-8. apríla vo Wangdenlingu, Nová Bošáca

Kurz povedie Ctihodný Dhammadípa, ktorý v súčasnosti vyučuje buddhizmus v Ázii, Amerike a Európe, venuje sa charitatívnym aktivitám v Indii a prekladateľskej činnosti buddhistických textov. Ďakujem za preposlanie tejto pozvánky tým, ktorých môže zaujať

email: geko.wangdenling@gmail.com alebo lukas.chmelik@gmail.com

O živote Ctihodného Dhammadípu

Ctihodný Dhammadipa, vlastným menom Tomáš Petr Gutman, sa narodil v bývalom Československu v roku 1949. Na Karlovej univerzite študoval čínsku literatúru a filozofiu, neskôr ruskú literatúru na izraelskej univerzite v Jeruzaleme. V 2. polovici 70-tych rokov začal štúdium buddhismu v Berlíne. Od roku1979 študoval na univerzite Nalanda v Indii sanskrt a buddhistickú filozofiu. V roku 1986 odišiel do Japonska a tam študoval na škole Caodong u zenového mistra Harada Serrei Roshi. Dostal mníšske meno Šing-Kong (co znamená Prirodzená povaha prázdnoty). V roku 1987 ordinoval ako mních v kláštore Meetirigala a dostal mníšske meno Dhammadípa (ostrov buddhismu alebo Dharmy). Na Srílanke, kde praktikoval meditáciu pod vedením svojho učiteľa Ctihodného Nanarama Mahathera dostal plnú theravádovu Bhikkhu ordináciu. V roku 1989 dostal tretiu ordináciu ako mahajánový mních v chráme Hsi Lai Temple, v Los Angeles a začal vyučovať Dhammu v Spojených štátoch, v Nemecku a na Tajvane. V roku 1996 CtihodnýDhammadipa odišiel do Myanmaru (Barmy), aby tam praktikoval meditáciu pod vedením súčasného majstra Ctihodného Pa Auk Sayadaw. Ten ho uznal ako svojho prvého západného žiaka, ktorý je kvalifikovaný učiť meditáciu. Od tej doby vyučuje po celom svete šamathu (meditáciu kľudu a sústredenia ) a vipašjanu (meditáciu vhľadu). Prijal učenia a praktizoval aj v tradícii tibetského buddhizmu, od hlavy školy Ňingma Penor Rinpočeho obdržal Namčo (dharma priestoru).

http://www.dhammadipa.cz/